čtvrtek 7. července 2011

Defective Detective



Je příjemné v záplavě počítačových animáků vidět opět něco "příjemně praštěného". Krátký film od Avner Gellera a Stevie Levis(ové) bodoval i na 38. ročníku studentských Oscarů, kde získali bronzovou příčku.
Rozhodně stojí za povšimnutí i jejich domovská stránka CARTOON BREW se spoustou dalšího materiálu k pokoukání... ;-)

středa 6. července 2011

MOEBIUS: ARZACH – DOPLNĚNÉ A ROZŠÍŘENÉ VYDÁNÍ, r. 2000 (část druhá)

Publikováno 6.2.2003 na www.komiks.cz - autor Vladimír "Zarkoff" Zavadil
Zkráceno, doplněno o obrázky a upraveno.

Ne, Moebius není Arzach, ani Arzach není Moebius. Moebius je pseudonym francouzského komiksového kreslíře Jeana Girauda a Arzach je název jeho podivuhodného alba. Hrdina, který v tomto albu vystupuje by se sice mohl jmenovat také Arzach, ale docela dobře by to mohl být i Harzack, Harzac, Harzak, Arzak nebo Arrzak. Ve svém vesmíru se přemisťuje převážně na bílém ptáku, na hlavě nosí charakteristickou kuželovitou čapku a bývá vyzbrojen nebezpečnou dýkou, vězící za opaskem. Povahy jest chmurné až sveřepé...

 
... a jak sám říká, náleží ke klanu pteroválečníků. Čtyři jeho osmistránkové příhody vyšly roku 1975 v prvních číslech časopisu Métal Hurlant a o rok později v albu, které vydalo nakladatelství Humanoïdes Associés. Vzhledem k tomu, že od té doby Moebiova sláva neustále vzrůstala, připravilo toto nakladatelství roku 2000 nové vydání slavného opusu, rozšířené o tři další epizody, epilog a o Moebiovu předmluvu.
  Ve své filozoficko-psychoanalyticky pojaté předmluvě se autor snaží čtenářům přiblížit hlubinně mentální prameny, z nichž vyprýštily čtyři dnes již klasické Arzachovy příhody. Vážný tón předmluvy však dle mého názoru nešťastně kontrastuje s vlastním obsahem alba. Půvab velké části moebiovské tvorby totiž podle mě spočívá nejen v suverénním zvládnutí grafického pojetí, v překvapivých pointách a ve volném řetězení asociací, ale i v mírně ironickém odstupu od tématu, v záměrném znevažování vlastního příběhu. A s touto ironií, s tímto humorným odstupem se těžce tluče hloubavý rytmus Moebiových úvodních slov.
    

Předmluva nicméně obsahuje i něco zajímavých informací o „La Déviation“ (Objížďka) sedmistránkovém černobílém příběhu, který poprvé vyšel roku 1973 ve sborníku Pilote Annuel. V příběhu vystupuje skutečná autorova rodina, jejíž členové se nazývají skutečnými jmény; rodina podniká skutečnou prázdninovou cestu na reálně existující ostrov Ré. To, co se jim během cesty přihodí, však má s realitou máloco společného. Je tomu tak proto, že se příběh odehrává v imaginativní rovině, v představách jeho protagonistů. Jde o skvěle graficky pojatý a velmi detailně propracovaný kreslený seriál, plný bláznivých nápadů a parodických a humorných odkazů, který zábavnou formou reflektuje mimo jiné i Giraudovu tehdejší práci pro časopis Pilote. Kritika „Objížďku“ přivítala jako přelomové Moebiovo dílo, po kterém se podpis Moebius vyskytoval již jen u vědeckofantastických (i když svérázně pojatých) komiksů.
  



 Za „Objížďkou“ následuje dvoustránková černobílá hříčka beze slov, nazvaná „Harzack“. Jejím námětem je vyměšování, z Moebiova pohledu však i vyměšování může být pěkně nebezpečná „zábava“. Takže pozor kde, kdy a před kým!



Pod názvem „Harzac“ se na následující stránce skrývá jakési tablo nebo snad výřez ze skupinového portrétu mimozemšťanů. Vzadu uprostřed se tyčí Harzacova postava, kterou obklopují stojící i ležící humanoidi, nehumanoidi, skřeti, zrůdy, stvůry, zrutiny a další obludy; jedna z nich drží tabulku s nápisem Métal Hurlant 3. (Že by se jednalo o osazenstvo tohoto časopisu? Na to je ovšem těch „humanoidů“ trochu moc.) Dole vlevo Moebius připsal nenápadný titulek : „Svět na vrcholu mutace“ („Un monde en pleine mutation“).




 A pak již následují čtyři klasické Arzachovy příběhy. Kromě prvoplánového děje na nich můžeme obdivovat mistrné zvládnutí kresby, jejíž styl se na dlouhá léta stal Moebiovou vizitkou: pečlivě propracované prostředí a mistrné vystižení nálady, kterou má ve čtenáři probouzet. Velká pozornost je věnována drobným i nedůležitým předmětům; jejich přítomnost podtrhuje věrohodnost jednotlivých scén. Na šatech, přístrojích, krytech i vnějších pláštích kosmických lodí je patrné, že byly delší čas používány a že jsou za celou tu dobu již notně opotřebovány. Na zemi se povaluje sem tam nějaký ten kamínek, na podlaze najdeme (nenápadně umístěné) odpadky. Arzachovy příhody jsou obrazy vytržené z paralelního světa a jejich snovou atmosférou probleskuje svěží ironie. 

Za čtvrtou epizodu, která je sama o sobě málo srozumitelná, vydavatelé zařadili pětistránkový dodatek (z roku 1987), ve kterém Moebius Arzachovými ústy propojuje obraz „Šarlatového kamene“ a kosmické lodi ze svého posledního příběhu a Giraudovy rodinky z „Objížďky“ do jakžtakž koherentního celku. Těchto pět stránek tak slouží jako jakýsi manuál objasňující, co se to v předcházejících čtyřech příbězích vlastně odehrávalo a oč v nich šlo. Vysvětlení je to nepochybně vtipné a vynalézavé, ale nelze se ubránit jistému dojmu, že si ho Moebius dodatečně vycucal z prstu, aby nějak uchlácholil své věděníchtivé fanoušky. Tím spíše, že se pro poslední příběh nabízí i spousta jiných interpretací...




Nakonec je zařazen nejednoznačný epilog, který bychom mohli interpretovat například jako odchod stárnoucího hrdiny ze scény či jako poslední Arzachovo dobrodružství. A Nebo jako Moebiův úlet. To by mu dokonale odpovídalo...

 
ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Scénář a kresba: Moebius
Vydavatel: Les Humanoïdes Associés
Rok vydání: 2000
Rok originálního vydání: 1975
Počet stran: 54
Formát: 24 x 31,7 cm (C 4)


Tolik tedy zprostředkovaně o jedné z naprosto zásadních legend nejen evropského, ale i světového komiksu. Moebius a jeho dílo je velkou inspirací pro všechny, co kdy namočili pero do tuže či vyzkoušeli čmrkat na tabletu. A co bude dál? Určitě se něco najde!

MOEBIUS: ARZACH – LEGENDA FRANCOUZSKÉHO COMICSU ANEB KULT VŠECH KULTŮ (část první)

Původní článek vyšel na www.komiks.cz 30.1.2003, autor Vojta Čepelák. Upraven, zkrácen a doplněn.

Název nelže. A tak to má být. Název říká vše. A tak to je. U nás se o něm sice zas až tak neví (smutný znak doby), ale řekněte před Francouzem, že nevíte, kdo je Arzach, a on vás utluče vaší vlastní hlavou. Pro belgofrancouzskou comicsovou oblast totiž Arzach a jeho tvůrce Moebius znamená to samé, co pro nás Muriel a Kája Saudek. A možná, že ještě trochu víc. Protože Francouzi si svých autorů váží. Nejdůležitější francouzský comics všech dob (či aspoň posledního čtvrtstoletí)!






Když vám někdo řekne něco takového a vzápětí vám s klidnou tváří oznámí, že jím tolik vyzdvihované dílo, vypravující o cestách stejnojmenného hrdiny zemí-nezemí na zádech bílého pterodaktyla, má slovy třicet dva stránek a je kompletně beze slov, tak uděláte co? Ano, správně, zamyslíte se. A pak se radši zeptáte znova. Nekecám, 32 stran. A co víc, nejde ani o souvislé album – tento počet je totiž rovnoměrně rozdělen mezi čtyři uzavřené osmistránkové epizody, které vyšly v prvních číslech komiksového sci-fi pilíře Métal Hurlant v roce 1975. Jak je tedy možné, že tak malý počet stran si vydobyl takovou popularitu a nesmazatelné místo v učebnicích komiksové historie? První odpověď: byl ve správný okamžik na správném místě; a druhá: je to síla!
Moebius si totiž posichroval svůj flek v komiksové síni slávy už ve chvíli kdy jako první přišel s těmito třemi plus. První: vytvořil bezeslovný comics, který jel podle pravidel této „němosti“ odpovídajícím (a tudíž fungoval). Druhé: byl bezesporu umělecký. A třetí: vykašlal se na klasické lineární vyprávění příběhu a vsadil na atmosféru, čtenářovu pozornost a na asociativní a tzv. non-sequitur přechody mezi obrázky (tedy bez logické či jen s velmi volnou návazností). To vše dohromady pak vytvořilo směs, která byla pro tehdejší komiksový svět pořádná pecka. A popravdě, je dodnes. Proč?



  
Všechny tyto tři přednosti se totiž navzájem doplňují a splývají do jednoho originálního a nezaměnitelného celku. Sledujte. To, že komiks beze slov vnímá čtenář jinak než „písmenkový“ je jasné; to je záležitost mozku a zároveň pro Arzacha jasné plus za odlišnost. Jenže toto pozitivum by už dnes, v době, kdy bezeslovný komiks není nic tak neobvyklého, bylo málo. A zde je právě vidět největší působivost tohoto díla, která i dnes těžko hledá konkurenta. První plus je podpořeno třetím: Moebius nepředkládá známé příběhy ze známého prostředí, což u komiksu beze slov znamená, že najednou nemáte tolik informací, kolik byste potřebovali k bezproblémovému pochopení děje. Naopak, Arzach se pohybuje ve světě o němž nevíte vůbec nic, světě k objasnění jehož zákonitostí nemusí jen obraz vždy stačit. Je to jako sledovat klasický comics s bublinami, které z něj ale někdo náhle odstranil. A ten comics je bez nich najednou příliš složitý, protože část informací nutných k pochopení měl původně nést text. A jinde zas jako by někdo z comicsu vypustil celé stránky děje (ano, to jsou právě ty asociativní a non-sequitur přechody). 
Čtenář, který Arzacha dosud nečetl, by teď měl správně vykřiknout, že to je tedy špatný comics, nedává-li čtenáři dost prostředků ke svému pochopení. Jenže v tom právě spočívá autorova genialita – tento na první pohled zjevný handicap proměnil ve svou největší výhodu. Ano, vy čtete a nic nechápete; ano, vy čtete a netušíte co se tam děje; ano, ale vaše fantazie pracuje naplno, váš mozek v nouzi zapojuje neurony, o kterých jste do té doby neměli ani tušení. Přemýšlíte. Jednoduše řečeno, síla tohoto comicsu nespočívá v tom, že vám co nejlépe podá to, co chce sdělit; že budete vědět. Ne, jeho síla je právě v tom, že vy nevíte! Nevíte, netušíte, nechápete, ale pocit, který to ve vás vyvolává je naprosto úžasný. Jak jinak chcete vysvětlit to, že i když těch zpropadených 32 stran „přečtete“ za pět minut, tak stejně nakonec zjistíte, že nad nimi trávíte už celé dvě hodiny? Tenhle comics prostě musíte číst znova a znova, a při každém dalším přečtení vám z něj dojde víc a víc, při každém dalším přečtení pozorujete další a další detaily na té skvělé kresbě… Ahh, ano, je tu ještě to poslední, druhé plus. To, že ta kresba je tak „umělecká“.


  
Moebius je nepochybně autor s obrovskou vizuální fantasií a imaginací. Jeho krajiny a scenérie mají hloubku, plastičnost a originalitu, a přes jejich fantasknost pro něj není nijak obtížné vás přesvědčit o jejich reálnosti. Kresba sama je (s výjimkou třetího příběhu) precizně a detailně šrafovaná, se smyslem pro kompozici a atmosféru, což ve vás spolu s suverénním zvládnutím esteticky neobyčejně silné barevnosti zanechá nesmazatelný dojem krajiny z vašich nejpoetičtějších snů. Technicky je toto vše provedeno převážně klasickou metodou tuší črtaných obrysů a do nich organicky zapadající malby. Kromě pozadí a různých efektů je to právě malba, kdo vjem jen lehce naznačených obvodových linií zpracuje v hmotu a objem s novými obrysy a tvary. To vše ve velkých rámečcích většinou zabírajících minimálně třetinu stránky; ani celostránky tu však nejsou výjimkou: „Navíc jsem se po grafické stránce nijak nešetřil a každému obrázku jsem věnoval tolik úsilí a energie, které jinak věnuji obrazu nebo ilustraci.“ Co k tomu říct víc?
K příběhům, které v Arzachovi najdete, se dá poznamenat jen jedno: nejsou důležité, a ani o ně nejde. Nečekejte od nich žádné úžasné zápletky, žádné neuvěřitelné pointy nebo hyperoriginální nápady. A proč? Ne, že by Moebius nebyl dobrý scénárista, i když na tak malé ploše něco úžasného vymyslet dá práci. Ono je to skutečně všechno trochu jinak. Autor je totiž ryzí výtvarník; nejde mu o příběh v klasickém smyslu slova, nejde mu o vyprávění děje – jde mu o emoce jdoucí z hloubi našich myslí. Sám to ostatně potvrzuje a nelze s ním než souhlasit. Jeho vize jsou vize archetypální a jeho krajiny jsou krajinami našeho nevědomí, světy mimo čas a prostor, světy, kde přes staletí civilizace vše zůstává pořád „stejné“. Světy plné náznaků a symbolů zastupujících naše nejzákladnější instinkty a představy. Pracuje se zde s vaší imaginací, s tím co hýbe základy vaší osobnosti. To proto ve vás čtení tohoto comicsu vyvolá pohnutí, i když příběhu jako takovému nerozumíte, i když pro vás zůstává nepochopitelný a neznámý, i když je vlastně tak jednoduchý. Psychoanalýza hadr!



A to je vše, drazí zasvěcení. Co víc taky říct? Komu Arzacha ve zkratce doporučit? Mno. To máte tak. Jedná-li se o tak nekonvenční, na emocích stavící a všem tradičním nálepkám se vzpouzející dílo (u nás nic podobného dosud nevyšlo), že žádné zjednodušující soudy na něj zkrátka nefungují, pak jde doporučit právě jen těm, kdo podrobně přečetli všechny předcházející řádky a řekli si: „Tohle je něco pro mě. Jdu do toho.“ Přeji imaginativní jízdu.

PS: Zajímavostí je i jméno hlavního hrdiny, v samotných názvech jednotlivých příběhů je totiž vždy psáno jinak. Jen namátkou: Arzach, Harzak, Arzak, Harzack atp. Jako by Moebius ani nevěděl jaké jméno svému hrdinovi dát; a nebo to byl záměr? Ovšem při známosti jeho postupů, kdy mnohdy ani nevěděl jak má jeho příběh v dalším čísle Métal Hurlantu pokračovat (konkrétně se jedná o La Garage Hermétique) by se o nějakém "záměru" možná dalo s úspěchem pochybovat. I to je Moebius - ve vleku svých tvůrčích sil.

Tuto recenzi věnuji Zarkoffovi s díky za překlad alba Arzach z roku 2000 a za zajímavé informace.

ZÁKLADNÍ  ÚDAJE:
Scénář a kresba: Moebius
Vydavatel: Les Humanoïdes Associés
Rok vydání: 2000
Rok originálního vydání: 1975
Počet stran: 54
Formát: 24 x 31,7 cm (C 4)

pondělí 4. července 2011

MOEBIUS (Jean Giraud)

Moebius

Vezměte nůžky a kus papíru. Vystřihněte z něj proužek o šířce asi 1,5 cm a o délce zhruba 20 cm. Jeden konec proužku otočte a přilepte ke druhému konci. Dostanete tzv. Möbiovu pásku, tj. topologickou plochu, která má jen jednu stranu, přestože se na první pohled zdá, že tyto strany jsou dvě. Tuto plochu objevil německý matematik a astronom August Ferdinand Möbius v první polovině 19. století při studiu geometrických vlastností mnohostěnů. Také francouzský komiksový autor Jean Giraud (1938) je pouze jeden, přestože by se na první pohled zdálo, že jde o dva rozdílné umělce…




Jako Gir podepisuje realisticky kreslené westerny sérií Blueberry, La Jeunesse de Blueberry (Blueberryho mládí), Marshall Blueberry, Altor a Jim Cutlass; jako Moebius (čti Möbius) tvoří scifistické a fantasy komiksy. Zatímco komiksy podepsané jménem Gir se nesou v tradičním dobrodružném duchu, jméno Moebius, které si Jean Giraud zvolil záměrně na počest shora zmíněného matematika, vzbudilo v 70. letech minulého století senzaci jak mezi odborníky, tak mezi komiksovými fanoušky - rázem rozčeřilo do té doby stojaté či poklidně plynoucí vody vědeckofantastických kreslených seriálů. Ve svých začátcích byli "Moebiovským stylem" ovlivněni známí francouzští kreslíři, jako Arno, Faure a Bilal, jeho styl poznamenal Itala Manaru a také našeho Káju Saudka.


  
 Jean Giraud se poprvé podepsal jako "Moebius" pod krátký příběh "L'Homme de XXIe siecle"("Muž z 21. století"), který vyšel v časopisu Hara Kiri roku 1963. Podepisoval se tak i pod další hororové hříčky, které vycházely v tomto plátku a také v časopisu Charlie Mensuel v letech 1969 až 1970. Za přechod k tématice sci-fi a fantasy, a do jisté míry i za předěl v Moebiusově tvorbě, lze označit sedmistránkový černobílý komiks "La Déviation" ("Objížďka"), který vyšel poprvé roku 1973 v časopisu Pilote. Je proveden již čistě "moebiovsky" precizním a propracovaným stylem.


Le Garage Hermétique de Jerry Cornélius


 Roku 1975 spolu s Philippem Druilletem, Jean-Pierrem Dionnetem a Bernardem Farkasem založil nakladatelství Les Humanoides Associés, které vzápětí vyrukovalo s dnes již legendárním časopisem Métal Hurlant. Moebius v něm otiskl několik kratších vědeckofantastických příběhů, čtyři epizody ze života nelítostného pteroválečníka Arzacha a dlouhatánskou ságu se záhadným názvem "Le Garage Hermétique de Jerry Cornélius" - "Hermetická garáž Jerry Cornélia". (Více v připravovaném samostatném článku.) Ti, kteří si oblíbili majora Gruberta, bezděčně hlavního (?) hrdinu tohoto komiksu, nebyli zklamáni: roku 1995 se objevilo volné pokračování "Garáže" - jmenuje se "L'Homme du Ciguri" ("Muž z Ciguri") a pro lepší pochopení dodáváme, že Ciguri je jméno mateřské kosmické lodi majora Gruberta.
  
 
Les Yeux du Chat

Roku 1978 potkává Moebius Alexandro Jodorowského a nastává období jejich několikaleté spolupráce. Nejprve společně vytvořili samostatný příběh "Les Yeux du Chat" ("Kočičí oči") a když viděli, že jejich společná práce funguje, pustili se do série "L'Incal". Pro film "Duna", jehož natáčení Jodorowský připravoval, nakreslil Moebius návrhy dekorací. (Film, jak známo, nakonec natočil David Lynch.) Moebiova nadání využil i režisér Ridley Scott; pro jeho slavný film "Vetřelec" nakreslil Moebius návrhy skafandrů. Nicméně od roku 1980 pracuje Moebius na již zmíněné sérii L'Incal. Některé epizody vyšly v časopisu Métal Hurlant a od roku 1981 je nakladatelství Les Humanoides Associés vydává v albech. Z původně scifistického komiksu o dobrodružstvích Johna Difoola, detektiva třídy R, se postupně vyvinul slepenec nejrůznějších mystických motivů. Také Moebiusova kresba se během práce na "Incalovi" proměňovala. Šrafování postupně ubývalo, linie byly stále průzračnější, přibývalo krystalů, pentagramů a průzračných geometrických struktur. S takto oproštěnou grafikou se pojila fluoreskující a vzdušná barevnost. Tato dočasná proměna Moebiova stylu spadá do období, ve kterém se náš umělec sblížil se skupinou "Iso-zen" a s jejím vůdcem Appel-Guérym. Za zmínku také stojí, že v sérii "L'Incal" vystupuje poslední z kasty Meta-baronů, o níž později Jodorowský napsal celou sérii (kresby se v tomto případě ujal Juan Gimenez). Série "L'Incal" dnes obnáší 6 dílů a roku 2000 vyšlo i první album navazující komiksové série "Apres l'Incal" ("Po Incalovi").

DAx: Poznámka na okraj - nutno dodat, že i český BD fanoušek se letos dočkal. U vydavatelství CREW vyšel kompletní INCAL a to ve dvou variantách - brožované a vázané. Jiřímu Pavlovskému za to budiž blahořečeno, protože tato nádherná povinná četba každého pravověrného fanouška komiksů nebude patřit mezi tituly, co přinesou vydavateli očekávaný zisk...Incalu se samozřejmě budu věnovat ve speciálním příspěvku.
 

L'Incal

Moebius se nikdy netajil svým obdivem k filmu a touhou stát se filmovým tvůrcem. Začátkem osmdesátých let vytvořil obrazové scénáře k animovanému filmu "Maîtres du Temps" ("Vládci času") režiséra René Lalouxe a k filmu "Tron" Stevena Lisbergera. V Los Angeles navíc připravoval film "Internel Transfert", zdá se však, že tento snímek nebyl nikdy realizován. V polovině osmdesátých let pak ještě Moebius spolupracoval s režisérem Jamesem Cameronem na filmu "Abyss" a s režisérem Ronem Howardem na filmu "Willow". Z doby, kdy pobýval ve Spojených státech, se datuje i ojedinělý Moebiův exkurs do světa amerických superhrdinů. Na scénář Stana Lee nakreslil 64-stránkové album Silver Surfer; komiks vydalo ve Francii roku 1990 nakladatelství Casterman pod názvem "Le Surfer d'Argent". Klasická Moebiova kresba je skvělá a drasticky kontrastuje s málo nápaditým scénářem. 

Le Surfer d'Argent

Koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let dosáhla obliba Moebiova díla vrcholu. Roku 1984 se v Palazzo Fortuny v Benátkách konala velká Moebiova výstava nazvaná "Jean Gir il nuovo Moebius". Náš autor k ní nakreslil komiks "Vénise Céleste" ("Nebeské Benátky"); scénář k němu napsal shora zmíněný Appel-Guéry. Roku 1991 získal Moebius za své celoživotní dílo cenu Bédéiscausa Québec ´91. Umělcovy popularity využila v devadesátých letech nakladatelství Les Humanoides Associés a Casterman a v krátké době vydala sbírky kratších Moebiových prací, samostatných příběhů, ilustrací i volné grafické tvorby (např. "Starwatcher", "Made in LA", "Moebius et le Reve", "Fusions" aj.).
 

Le Monde d'Edéna

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let vydal navíc Moebius pětidílnou sérii "Le Monde d'Edéna" ("Svět Edeny"), kterou pak ještě doplnil šestým samostatným svazkem "Les Réparateurs" ("Údržbáři"). "Svět Edeny" je vytvořen zcela novým stylem, který se velmi blíží hergéovské "ligne Blaire" - čisté lince. Moebius je i autorem scénáře; vypráví o neobyčejných dobrodružstvích dvou přátel Stela a Atana na planetě Edena, o jejich rozchodech a setkáních, o podivných bytostech a ještě podivnějších obyvatelích planety s dlouhými nosy, o snech a proměnách (Atan se např. změní v ženu).
  Na scénář A. Jodorowského vytvořil Moebius v letech 1992 až 1998 trojdílnou sérii "Le Coeur Couronné" ("Odměněné srdce"). Tentokrát jde kupodivu o příběh ze současnosti, i když silně mystického zaměření. Hlavním hrdinou je zde Alain Mangel, profesor filozofie na Sorbonnské univerzitě. Kamenem úrazu se přitom stane jeho láska k mysticky orientované studentce, která je přesvědčena, že spolu zplodí novou reinkarnaci sv. Jana Křtitele.



Le Coeur Couronné

V polovině devadesátých let Moebius spolupracoval s Bruno Marchandem na scénáři prvních dvou dílů série "Litle Nemo". Následující dva díly pak Bruno Marchand vytvořil samostatně. Pokud vám název série něco připomíná, nemýlíte se: jde o pokračování nezapomenutelných příhod Malého Nema, které v první čtvrtině dvacátého století vytvořil Winsor McCay.


Moebius

Moebius je nesmírně vynalézavý a plodný autor. Obohatil žánr vědeckofantastických komiksů o mystickou a snovou tématiku a ve velké většině jeho prací objevíme navíc příjemnou špetku humoru. Jeho nejlepší komiksy se vyznačují promyšlenou kompozicí a suverénním zvládnutím kresby; jeho postavy nejsou nikdy ploché figury, ale vždy je na nich vidět, že už mají něco za sebou. Totéž lze říci o jejich oblečení, zbraních, kosmických lodích, počítačích, atd.

  Ostatně začátkem osmdesátých let vyšly ve čtyřech svazcích Moebiovy sebrané spisy. Který jiný komiksový autor by se mohl něčím takovým ve 42 letech pochlubit?



Autor: Zarkoff (můj Guru, zakladatel "Komiksového klubu československého", sběratel BD i komiksů, publicista a báječný člověk)

Převzato ze zaniklé stránky www.komiks.cz a doplněno ilustracemi a fotografiemi.  
Původní zdroj  ZDE


A příště samozřejmě ARZACH neboli KULT VŠECH  KULTŮ...